Summer Nails In The Swimming Pool

April 28, 2017

One of this season's nail art trends is solid stripes, so I thought that just released Kinetics collection Escape with it's vivid and bright colours will be perfect for trying it out. I chose 5 shades - started with Why Not My Friend, and then by the help of striping tape added bold lines with Marry Me Lemon, Shark In The Pool, Escape and It's Not My Passport. The design is pretty easy to do, and it isn't too busy as a pattern so you can afford to go for full set - draw it on all 10 nails!

***

Izteiktas un platas līnijas ir viena no šīs sezonas nagu dizaina tendencēm. Vēlējos tās izmēģināt arī pati un tikko iznākusī Kinetics kolekcija Escape šķita tam īpaši piemērota. Dizainam izmantoju 5 toņus - sāku ar Why Not My Friend, pēc tam, izmantojot šauro līmlenti, atdalīju vienu svītru no otras, kuras, savukārt, iekrāsoju ar Marry Me Lemon, Shark In The Pool, Escape un It's Not My Passport. Tā kā šis dizains ir gana vienkārši izpildāms un ir tīrs formās, droši varat atļauties to veidot uz visiem nagiem!

For such a bold and clean nail design I knew I want artistic and summery pictures. The swimming pool surrounded by palm trees seemed the right choice for the background. Big thanks goes to my husband Edgars, who made these amazing underwater photos and caught the real summer vibe. Reflections are my favourite part!

***

Zināju, ka tik tīram un krāsainam nagu dizainam, vēlos interesantas un vasarīgas bildes. Tāpēc ideja fonam par palmu ieskautu peldbaseinu šķita tieši laikā! Liels paldies jāsaka mana vīram Edgaram, kurš uzņēma šīs burvīgās zemūdens bildes un palīdzēja noķert vasaras sajūtu. Tik ļoti patīk kā grafiskais līnijas spēlējās ūdens atspīdumos!
Are you ready for summer and bright colours or still rocking dark and muted tones?! 

*** 

Vai jūs jau esat gatavas vasarai un košajiem toņiem?! Vai joprojām lakojat ko mierīgāku un tumšāku?

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Back to Top