Artistic Colour Revolution - Trendy

February 07, 2017

While I'm travelling the nail polish long lastingness is very important for me because there are other interesting things to see and enjoy than painting nails every evening (even I love it!). So it's the right time to test Artistic Colour Revolution nail polishes which promise to stay on your nails till 10 days. There are also special base coat Reactive Base and top coat Reactive Gloss that need to be used together with nail polish colour.

***

Ceļojot nagu lakas noturība ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kam pievēršu uzmanību. Tādēļ ka nevēlos katru vakaru pavadīt pārlakojot nagus (lai kā arī man tas patīk!), ja apkārt ir tik daudz ko redzēt, piedzīvot un izbaudīt. Līdz ar to ir pienācis īstais laiks izmēģināt Artistic Colour Revolution nagu lakas, kas sola noturību līdz pat 10 dienām. Jālieto tās kopā ar speciālu bāzes laku Reactive Base un virslaku Reactive Gloss.


I gave a try for nail polish called Trendy. When applying base coat I noticed that its structure was more like flexible rubber than hard lacquer. So it may be a key to long lasting effect.
Colour by itself gets full opacity in 2 coats. Layered with Reactive Gloss top coat, it dries pretty quickly.
In the pictures, you can see my nails after 3 days wearing. No chipping and shine is still strong! Need to try more colours for sure!

***

Šoreiz izmēģinu nagu lakas toni - Trendy. Klājot bāzes laku pamanīju, ka tā nožūstot pēc struktūras vairāk līdzinās elastīgai gumijai nekā cietam lakas slānim. Iespējams, ka tas arī ir viens no noslēpumiem, kāpēc nagu laka turās tik labi.
Lakas tonis ideāli nosedz nagu 2 kārtās. Pārklāts ar Reactive Gloss virslaku, žūst ātri.
Bildēs variet redzēt nagu laku pēc 3 dienu nēsāšanas. Galiņi nav aplupuši un spīdums joprojām ir labs! Noteikti izmēģināšu vēl citus toņus!

Did you try any nail polishes that promise to stay on your nails more than a week?! 
Do they work for you?

***

Vai esat mēģinājušas kādu no ilgnoturīgajām nagu lakām, kas sola noturību vairāk kā nedēļu?! 
Kā jums tās patīk?

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Back to Top