Geo Neon Nail Art

June 24, 2016

Hey, let's dive into vacation mood! And if you ever dreamed about bright and outstanding nail art, holidays are the right time to try it. Jump on SoNailicious blog and find my Geo Neon Nails with a step-by-step tutorial. Just follow 6 easy steps and learn how to do this bold nail design by yourself! Enjoy!

***

Hei, ir atvaļinājumu laiks! Un brīvdienas ir īstais brīdis, lai piepildītu sapni par košu un pamanāmu nagu dizainu! Ieskaties SoNailicious blogā, kur atradīsi manis veidotu pamācību ģeometriskajiem neona krāsas nagiem, seko tai un iemācies izveidot šādu nagu dizainu pašas spēkiem! Lai izdodas!

Make sure you tag @nailscope and @so_nailicious in your photo on Instagram or leave me a link in the comments, if you recreate this nail design. Would love to see it!

***

Atstāj linku komentāros vai atzīmē @nailscope un @so_nailicious savās Instagram bildēs, ja izmēģini šo dizainu pati, labprāt to redzētu!

Pink Day

June 23, 2016

Trying to enjoy summer vibes as much as I can, while I'm in sunny Cyprus. And pink is the colour that suits to summer, for sure. So bright pink Parrot In The Bar and violet Lost In Copacabana from Kinetics collection RIO RIO were my way to go for this summer-y look.

***

Šoreiz saulainā Kiprā nav mans vasaras galamērķis, vien divu nedēļu atpūta. Baudu laiskus rītus un siltus vakarus. Uz nagiem koši rozā Parrot In The Bar un violetā Lost In Copacabana no Kinetics pēdējās kolekcijas RIO RIO apvienotas vasarīgā dizainā. Rozā viennozīmīgi ir vasaras krāsa!And what's your favourite summer colour?!

***
Un kāds ir tavs iemīļotākais tonis vasarai?!


Double French + Half Moon Manicure Combo

June 06, 2016

I'm a big fan of negative space manicures, so today unusual double french and half moon combination on my nails. To create this look, I used Artistic Colour Gloss soak off gel polishes from collection The Hunstman - coral pink Woman In The Mirror, bluish Aim To Chill and violet Enchanted Beauty. The design is completely free handed, but it isn't so complicated as it seems. Actually, it is super easy to make perfect lines with gel polishes because you can correct all mistakes after applying polish, but after curing in the LED lamp, it is hard to smudge something. Win-win!

***

Dievinu negative space trendu nagu dizainā un labprāt ar to spēlējos ikdienā. Tā arī šoreiz uz nagiem tapa neparasta kombinācija, apvienojot iekrāsotu mēnestiņu un dubulto franču manikīru. Dizaina radīšanai izmantoju Artistic Colour Gloss gēllakas no kolekcijas The Huntsman - rozīgo Woman In The Mirror, zilgano Aim To Chill un violeto Enchanted Beauty. Gēllakas ir ļoti pateicīgas šāda dizaina radīšanai, jo atļauj sākotnēji uzvilktās līnijas koriģēt, savukārt pēc žāvēšanas LED lampā neļauj tām izsmērēties.


Do you like negative space manicures as much as I do? Which nail art trends are your favourite?

***

Vai arī jūs esat iecienījušas negative space manikīru?! Kuras no šobrīd aktuālajām nagu dizaina tendencēm jums patīk vislabāk?

Cherry Blossom Nails

June 04, 2016

If you follow me - @nailscope - on Instagram, you already saw these beauties. I made them for Wonder Forest blog, which is full of inspiring posts. Between creative ideas and good advices, you will also find my Cherry Blossom Nail Art step-by-step tutorial. Enjoy!

***

Tie, kas seko manam Instagram kontam - @nailscope, būs jau pamanījuši šos ķiršu ziedu iedvesmotos nagus. Veidoju tos Wonder Forest blogam, kas man kā blogerei nereti kalpo par iedvesmas avotu. Tur starp daudzām citām radošām idejām un lieliskiem padomiem, atradīsiet arī šo nagu dizainu ar pamācību, kas soli pa solim parādīs, kā tikt pie šādiem nagiem pašai. Lai izdodās!

If you recreate this nail design, tag @nailscope on your Instagram pictures or leave me a link in the comments. Would love to see it!

***

Ja izmēģiniet šo dizainu pašas, es labprāt to redzētu - atzīmējiet @nailscope savās Instagram bildēs vai atstājiet linku komentāros.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Back to Top