Kinetics collection Nordic Blue: Geometric Nail Art

September 13, 2016


When I saw Kinetics Fall/Winter 2017 pre-collection Nordic Blue for the first time, I knew - I want to try it in nail art (swatches will come later, I promise!). All 8 shades from Kinetics newest collection compliment each other and that's the reason why my hand wanted to grab nail art brush at first. So for today's look, I chose 4 of them - Under a Spell, Goddess, Satin Cold and Nordic Blue.

***

Kad manā īpašumā nonāca Kinetics jaunākā kolekcija Nordic Blue, zināju, ka vispirms vēlos to izmēģināt kādā nagu dizainā, jo visi 8 kolekcijas toņi lieliski papildina viens otru un ir viegli kombinējami savā starpā. Lai radītu šo ģeometrisko dizainu izvēlējos kombinēt 4 krāsas no jaunās kolekcijas - Under a Spell, Goddess, Satin Cold un Nordic Blue.
Lately, I'm into free hand nail designs, so also this one is drawn by hand. It always takes a while to master composition and clear lines, but the result is worth it.

I started with some sketches in my notebook to figure out geometric shapes and colour layout. Then took my favourite nail art brush with long bristles and began to draw. Drawing is smooth and easy with Kinetics SolarGel nail polishes because they are saturated and almost one coaters. When the design was done, I let it dry for 10 minutes, and I sealed with Kinetics SolarGel Top Coat.

***

Pēdējā laikā esmu iecienījusi zīmēt nagu dizainus tikai ar otiņu, neizmantojot citus palīglīdzekļus. Protams, lai iegūtu perfektu un taisnu līniju iesācējiem būs jātrenējas daudz, toties rezultāts un gandarījums ir tā vērts. 

Tā kā ģeometrisko rakstu izvēlējos veidot uz visiem nagiem, sākumā ieskicēju formu un krāsu izvietojumu savā pierakstu kladē. Kad biju ar to apmierināta, ņēmu savu iemīļotāko otu ar gariem sariņiem un sāku zīmēt. Kinetics SolarGel nagu lakas ir lieliski piemērotas šādu zīmējumu veikšanai, jo tās viegli klājās un ir labi pigmentētas. Nobeigumā dizainam ļāvu nožūt kādas 10 minūtes un tad pārklāju to ar Kinetics SolarGel Top Coat.

Which are your favourite colour combinations this fall?!

***

Kādas ir jūsu iecienītākās krāsu kombinācijas šoruden?

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Back to Top