Double French + Half Moon Manicure Combo

June 06, 2016

I'm a big fan of negative space manicures, so today unusual double french and half moon combination on my nails. To create this look, I used Artistic Colour Gloss soak off gel polishes from collection The Hunstman - coral pink Woman In The Mirror, bluish Aim To Chill and violet Enchanted Beauty. The design is completely free handed, but it isn't so complicated as it seems. Actually, it is super easy to make perfect lines with gel polishes because you can correct all mistakes after applying polish, but after curing in the LED lamp, it is hard to smudge something. Win-win!

***

Dievinu negative space trendu nagu dizainā un labprāt ar to spēlējos ikdienā. Tā arī šoreiz uz nagiem tapa neparasta kombinācija, apvienojot iekrāsotu mēnestiņu un dubulto franču manikīru. Dizaina radīšanai izmantoju Artistic Colour Gloss gēllakas no kolekcijas The Huntsman - rozīgo Woman In The Mirror, zilgano Aim To Chill un violeto Enchanted Beauty. Gēllakas ir ļoti pateicīgas šāda dizaina radīšanai, jo atļauj sākotnēji uzvilktās līnijas koriģēt, savukārt pēc žāvēšanas LED lampā neļauj tām izsmērēties.


Do you like negative space manicures as much as I do? Which nail art trends are your favourite?

***

Vai arī jūs esat iecienījušas negative space manikīru?! Kuras no šobrīd aktuālajām nagu dizaina tendencēm jums patīk vislabāk?

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Back to Top